background-image

Jak často čistit komín u plynového vytápění, aneb pár slov o bezpečnosti plynového systému

V každé budově plní komín funkci výfuku, kterým jsou odváděny ven zplodiny hoření – vedlejší produkt systému vytápění. Správná údržba komínu je naprosto nezbytná pro zajištění bezpečnosti uživatelů domu. Pravidelné čištění spalinové cesty je nezbytné i u plynového vytápění. Jak často se to má dělat?

Komínový systém jako základ bezpečnosti domu

Každý dům, kancelářská budova či průmyslový objekt potřebuje systém vytápění. Bez ohledu na to, jaké palivo se pro tento účel využívá (tuhé či kapalné), zplodiny musí být neustále odváděny mimo objekt právě prostřednictvím komínu. I když jste ve fázi výstavby dobře naplánovali celou konstrukci spalinové cesty, ani nadále nesmíte zapomínat na zodpovědný a správný způsob jejího užívání.

 

Vzplanutí sazí, požár nebo otrava uhelným plynem, to jsou nebezpečí vyplývající ze špatného větrání, která není radno ignorovat.

Plynová instalace – je to bezpečný systém vytápění?

Čas od času slyšíme o havárii nebo neštěstí spojeném s plynovým topením. Je však nutné zdůraznit, že takové situace jsou výsledkem nesprávně provedené instalace nebo nedbalosti při údržbě či kontrole ventilace a komínu. Už jen z toho důvodu není radno šetřit na vysoce kvalitních součástech rozvodů ani na pravidelném čištění spalinové cesty.

 

Pokud jde o plynové kotle či plynové lahve, zde je riziko otravy mnohem nižší než v případě zařízení na tuhá paliva. To vše díky vhodným systémům ochrany, které používají renomovaní výrobci. U kondenzačních plynových kotlů (uzavřená spalovací komora) je riziko úniku oxidu uhelnatého přímo nulové. Kromě toho existují systémy ochrany proti náhlému poklesu tlaku vody v celé soustavě. To je situace, v níž by mohlo dojít k výbuchu.

 

Bezpečnost při používání plynu ovlivňuje sám uživatel. Co se týče vytápění z lahve s propanem nebo propan-butanem, je třeba na to myslet už ve chvíli jejího nákupu. Nádoba by měla být řádně označena, mít plombu a čitelné jméno dodavatele. Moderní plynová láhev je bezpečné zařízení pod podmínkou, že s ní budete zacházet správně a s velkou opatrností. Kromě toho musí plynový systém projít alespoň jednou za rok pravidelnou kontrolou.

Čištění komínu u vytápění propanem

Komín, který spolupracuje s topným zařízením na zkapalněné či plynné palivo, je třeba čistit jednou za 6 měsíců. Tuto práci svěřte odborníkům, tedy kominíkům, kteří komplexně prověří stav komínu a jeho spalinových cest.

 

Smyslem čištění komínových cest je vyloučení sazí, které vždy vznikají při procesu spalování palivových surovin. Nespálené části paliva se uvolňují do chladnější části ohně a v další fázi plně vyhoří. Výsledkem jsou saze – pokud se jich v komínu nahromadí příliš velké množství, může uvnitř komínu dojít i k požáru.

 

Kontroly kominíků mají význam především pro bezpečnost samotné stavby a jejích uživatelů. Špatný technický stav komínu a cest (i spalinových a ventilačních) může být příčinou vzniku oxidu uhelnatého, tedy původce někdy i smrtelných otrav.

background-image

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Máte nějaké dotazy?

Vyplňte formulář nebo nám zavolejte.

Pro odeslání zprávy prosím, vyplňte všechny vyznačené pole.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Jméno a příjmení
Telefonní číslo *
E-mail *
PSČ
Povězte nám, jak vám můžeme pomoci
Full Close

Vyberte si předmět:

Zobraziť ostatné článkyZpět na novinkyPřečíst 6 zásad bezpečnosti:Přejít na článek