background-image

Srovnání výhod vytápění plynem a tuhými palivy

Vytápění domu si můžeme zajistit různými způsoby. Náš dům může mít plynové vytápění s moderním kondenzačním kotlem na zemní plyn či LPG, ale také vytápění na tuhá paliva – uhlí, ekohrášek, dřevo či například pelety. Jaké výhody plynou z plynového vytápění ve srovnání se systémem na tuhá paliva?

Bezobslužný systém vytápění

Velice často se jako první výhoda plynového vytápění domu uvádí pohodlí. Tento systém je téměř bezobslužný, což oproti nutnosti přikládat topivo do kotle na dřevo či uhlí hraje významnou roli. Obsluha takového zařízení vyžaduje vynakládání času i pozornosti. S plynovým kotlem je to jinak – všechno je automatizované. Jediné, co uživatel musí udělat, je nastavit požadovanou teplotu.

Je plynové vytápění výhodné z ekonomického hlediska?

V mnoha případech se při zvažování plusů vyplývajících z vytápění uhlím či dřevem zdůrazňuje otázka ceny. Uhlí je možná levnější než zemní plyn, ale jen když bereme v úvahu pouze jednotkovou cenu. Topiva je třeba spálit mnohem více, abychom dosáhli stejné výhřevnosti, jaká je vlastní moderním, vysoce účinným plynovým kotlům. U kondenzačních kotlů účinnost překračuje 100 %, zatímco u kotlů s násypnou šachtou na uhlí tento ukazatel dosahuje nanejvýš 30 %. To by nás mělo přimět změnit názor, že plynové vytápění je dražší

Otázka skladování paliv

Je jasné, že plynové kotle nevyžadují ani kotelnu, ani místo, kde je třeba uchovávat topivo, pakliže je možné dům připojit k místní plynové síti. Pokud taková možnost není, i nadále je možné mít plynové vytápění, ale s využitím zkapalněného plynu LPG. Ten je možné skladovat v pronajatých nebo zakoupených nádržích – podzemních či nadzemních. Plynové kotle jsou dnes upraveny pro spalování jak zemního plynu, tak zkapalněného LPG. Proto je možné je použít v obou případech, aniž by bylo nutné měnit celé topné zařízení.

Ekologické otázky

Další předností domácího využití plynového kotle namísto kotle na uhlí je to, že vypouští do ovzduší mnohem menší množství škodlivých chemických látek. Znalci odhadují, že topné soustavy, které pracují se zemním či zkapalněným plynem, generují minimálně o polovinu méně oxidu uhličitého než kotle na uhlí. Díky jejich použití tak snižujeme nepříznivé vlivy na životní prostředí. Plynové kotle redukují úniky škodlivých sloučenin do ovzduší, mimo jiné oxidů dusíku, prachu či oxidu siřičitého. Navíc při spalování plynu nevznikají nehořlavé vedlejší produkty, které je třeba likvidovat.

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Máte nějaké dotazy?

Vyplňte formulář nebo nám zavolejte.

Pro odeslání zprávy prosím, vyplňte všechny vyznačené pole.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Jméno a příjmení
Telefonní číslo *
E-mail *
PSČ
Povězte nám, jak vám můžeme pomoci
Full Close

Vyberte si předmět:

Zobraziť ostatné článkyZpět na novinkyPřečíst 6 zásad bezpečnosti:Přejít na článek