background-image

Kde může stát nadzemní zásobník na zkapalněný plyn (LPG)?

Zkapalněný plyn (LPG) je vynikajícím zdrojem energie, který je v mnoha ohledech lepší než tradiční paliva. Napovíme vám, kam můžete umístit zásobník a čemu věnovat pozornost při jeho výběru. Pokud se rozhodnete pro vytápění plynem, ujistěte se, že váš pozemek splňuje všechny podmínky nezbytné pro instalaci zásobníku na LPG. Zásobník může být instalován ve variantě nadzemní, polozapuštěné a podzemní. 

 

Volba příslušného řešení závisí mimo jiné na:

  • povrchu pozemku,
  • úrovni hladiny podzemní vody,
  • estetických důvodech,
  • odstupových vzdálenostech od domu dle předpisů a norem.

 

Výhody vytápění domu zkapalněným plynem

Použití zkapalněného plynu má mnoho výhod a zhotovení zařízení zásobníku je rychlé a bezproblémové. LPG nevyžaduje samostatnou místnost pro skladování paliva, systém vytápění zkapalněným plynem je bezúdržbový a jeho instalace je zcela bezpečná. Zkapalněný plyn je navíc univerzální a může napájet všechna plynová zařízení v domácnosti, jako např. kotel ústředního topení, ohřívač teplé užitkové vody nebo kuchyňský sporák.

Výběr a umístění zásobníku

Jaký zásobník na zkapalněný plyn bude nejlepší? V případě domů s obytnou plochou do 300 m2 se obvykle používají zásobníky o objemu 2.500 – 4.850 l. Vhodný typ zásobníku závisí na celkovém výkonu instalovaných spotřebičů. 

 

K instalaci zásobníku na zkapalněný plyn je nutné splnit nezbytné formality uvedené v technických a stavebních předpisech, které se mimo jiné týkají umístění zásobníků na zkapalněný plyn na pozemku. Podle předpisů nesmí být zásobníky na zkapalněný plyn umístěny v prohlubních terénu ani na bažinatých místech. Měly by být umístěny na pozemku mimo dům. 

 

Ochranné pásmo zásobníku

Ochranné pásmo zásobníku o objemu 2.500 – 4.850 litrů je 3 m od plnícího ventilu u varianty nadzemní, polozapuštěné i podzemní. V tomto ochranném pásmu se nesmí nacházet kanalizační vpusti, telekomunikační a jiné šachty, elektrické zařízení, prohlubně terénu nebo hranice pozemku (B, D, E). 

Vzdálenosti od zásobníků na zkapalněný plyn

Odstupová vzdálenost zásobníku od budovy (A) nebo elektrického vedení (C) závisí na požárních odstupových vzdálenostech konkrétních budov případně elektrického vedení.

A) Budovy a garáže

B) Hranice pozemku

C) Elektrické vedení

D) Šachty a kanalizace

E) Prohlubně terénu

Umístění zásobníku na konkrétním pozemku stanoví vždy autorizovaný projektant v projektové dokumentaci a požárně bezpečnostním řešení. 

 

Pokud se rozhodnete pro řešení od společnosti FLAGA, naši odborníci se postarají jak o projektovou dokumentaci zařízení, tak o jeho správnou montáž. Získáte tak jistotu, že instalovaný zásobník splní všechny požadavky a normy v souladu s platnou legislativou. 

POSTUP INSTALACE ZÁSOBNÍKU

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Máte nějaké dotazy?

Vyplňte formulář nebo nám zavolejte.

Pro odeslání zprávy prosím, vyplňte všechny vyznačené pole.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Jméno a příjmení
Telefonní číslo *
E-mail *
PSČ
Povězte nám, jak vám můžeme pomoci
Full Close

Vyberte si předmět:

Zobraziť ostatné článkyZpět na novinkyPřečíst 6 zásad bezpečnosti:Přejít na článek