background-image

Plynové vytápění – je to stále dobrá volba?

Ačkoli v oblasti systémů vytápění také nastala nemalá revoluce, plynový systém se stále těší vysoké oblibě, a to i při rostoucích cenách suroviny. Jako zdroj energie však plyn zůstává pohodlným, ekologickým a rentabilním řešením. Postupem času umožňuje výrazně snížit náklady na vytápění domu, to však nejsou jeho jediné přednosti. Přečtěte si, proč se stále vyplatí investovat do plynového vytápění a jak si vede ve srovnání s konkurencí!

Plynové vytápění a jiná topiva

Existuje několik klíčových plusů, které hovoří pro vytápění plynem. Na jednu stranu je to jistota tepelného komfortu ve všech místnostech, na druhou pak jeho multifunkční vlastnosti. Plyn slouží také k ohřevu užitkové vody nebo k fungování mnoha zařízení, např. plynového sporáku. Kromě toho je plyn jako palivo lehce dostupný. K výpadkům dodávek např. zemního plynu dochází velice zřídka, na rozdíl od elektřiny. Má to obrovský význam zejména pro ty, kdo bydlí daleko od velkých městských sídel.

 

Plynové vytápění je také čisté, estetické řešení. Aby bylo možné ho využívat, musí být ve speciální místnosti v domě nainstalován vhodný vytápěcí kotel. Nejlépe se pro tento účel osvědčí kotelna či sklep. Plyn je transportován potrubím, které tvoří rozvod umístěný ve stěnách nebo pod podlahou. Na konci z radiátorů sálá teplo do interiéru domu.

Největší plusy plynového vytápění

Plynové kotle jsou nejčastěji voleným řešením z důvodu několika klíčových předností, které se týkají jak pohodlného užívání, tak i výhřevnosti této suroviny. Z těch nejdůležitějších jmenujme tyto:

  • intuitivní obsluha plynového kotle (možnost dálkového ovládání zařízení),
  • vysoká účinnost kotle a jeho bezporuchovost, 
  • časová úspora – není nutné neustále kontrolovat chod zařízení, 
  • možnost využití zkapalněného plynu ze zásobníku (není nutné napojení na síť jako u zemního plynu),
  • ve většině případů nízké provozní náklady, · možnost dosáhnout a udržovat stálou teplotu ve všech místnostech, 
  • ekologický aspekt (plynové kotle při spalování plynu neemitují látky škodlivé pro životní prostředí),
  • možnost propojit plynový systém s podlahovým vytápěním (vyšší účinnost systému).

 

Náklady na vytápění plynem – vyplatí se to?

Náklady na plynové vytápění ovlivňuje především cena paliva, která bývá proměnlivá a závisí na situaci ve světě. I když v posledních měsících vystřelila vzhůru, ze srovnání s jinými způsoby vytápění stále vychází nejlépe. Oproti elektrické energii zůstává plyn asi o polovinu levnější. Kromě toho má tato surovina mimořádnou výhřevnost, a tím i účinnost. Ve finále se tedy může ukázat být výrazně rentabilnějším řešením než elektřina. Při kalkulaci je třeba samozřejmě vzít v úvahu zmíněné investiční náklady na instalaci plynového systému. Na začátku budete muset zakoupit např.:

  • vytápěcí kotel,
  • radiátory,
  • ovladače.

 

Řádná instalace vyžaduje pomoc odborníka, za jehož služby je také třeba zaplatit. Vyplatí se to? Promyslete svůj rozpočet a rozhodněte sami!

Plynové vytápění a bezpečnost – není důvod si dělat starosti!

Pro vytápění plynem stojí za to se rozhodnout nejen z důvodu příznivých nákladů na provoz a tepelného komfortu. V případě plynu se zvýšená pozornost soustředí na bezpečnost. Naštěstí plynové kotle s uzavřenou spalovací komorou odebírají vzduch přímo zvenku, nikoli z místnosti, v níž se nacházejí. Díky izolaci spalovací komory od okolí je používání zařízení bezpečné – nevzniká zde nebezpečí otravy plynem v případě poruchy.

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Máte nějaké dotazy?

Vyplňte formulář nebo nám zavolejte.

Pro odeslání zprávy prosím, vyplňte všechny vyznačené pole.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Jméno a příjmení
Telefonní číslo *
E-mail *
PSČ
Povězte nám, jak vám můžeme pomoci
Full Close

Vyberte si předmět:

Zobraziť ostatné článkyZpět na novinkyPřečíst 6 zásad bezpečnosti:Přejít na článek