background-image
background-image

Co zvolit místo vytápění zemním plynem?

Mnozí investoři považují za nejvýhodnější podnikové vytápění zemním plynem. Tento způsob vytápění však není vždy proveditelný. V cestě mohou stát technické nebo finanční možnosti. Co v takové situaci dělat? Jaké způsoby vytápění jsou k dispozici? Vytápění zemním plynem má několik výhod. Především je levnější než vytápění kapalným plynem, olejem nebo elektřinou. Je také bezúdržbový - to znamená, že palivo se do kotle dopravuje přímo z plynové sítě. Nemusíme se tedy starat o jeho zásobování. Topné zařízení (kromě nastavení provozních parametrů) od nás nevyžaduje žádnou složitou a časově náročnou obsluhu. Mimo jiné i z těchto důvodů chce mnoho investorů připojit dům na plynovou síť, ale ne vždy mají takovou možnost. Může se ukázat, že oblast, na které budova stojí nebo má stát, není vybavena plynovou sítí. V takové situaci je třeba hledat jiná řešení.

Vytápění společnosti pomocí tepelného čerpadla

Může to být nejlepší alternativa k vytápění zemním plynem. Proč? Především proto, že tepelné čerpadlo je jedním z nejlevnějších zdrojů tepla v provozu. Stejně jako v případě vytápění podniku zemním plynem se volbou tepelného čerpadla vyhnete problémům spojeným s nákupem a dopravou paliva, nutností jeho skladování nebo ručního nakládání. Tepelné čerpadlo pracuje zcela automaticky.

Vytápění podniku kapalným plynem

Je to také alternativa k vytápění studeným plynem, avšak při rozhodování o tomto řešení je třeba počítat s vyššími náklady ve fázi investice a provozu. Dále jsou zde náklady na návrh a provedení instalace nádrže a přívodu plynu do budovy.

Vytápění olejem

Jedná se o ještě dražší řešení (náklady na instalaci oleje jsou vyšší než náklady na instalaci plynu a náklady na nákup paliva). Pokud vám však záleží na komfortu používání topného zařízení, olejové kotle poskytují podobný komfort jako plynové. Tento typ vytápění může fungovat i v případě, že plánujete připojení budovy k plynové síti, protože olejový kotel lze upravit na spalování plynu.

Vytápění dřevem nebo peletami

Vzhledem k nákladům na vytápění je toto řešení poměrně výhodné, i když závisí na ceně paliv ve vaší oblasti. Z hlediska komfortu používání je horší než tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. Pro zvýšení tohoto komfortu můžeme zvolit kotel na pelety. Je vybaven automatickým podavačem paliva a velkou nádrží pro jeho zásobování, takže od nás bude vyžadovat minimální údržbu. Při výběru spotřebičů na tuhá paliva nezapomeňte vybírat pouze moderní kotle na dřevo nebo pelety. Měly by být, pokud možno automatizované a nízkoemisní, tj. splňující evropské požadavky, např. na emise zplodin do ovzduší. To je obzvláště důležité a mělo by se týkat nejen majitelů budov v oblastech, na které se vztahuje usnesení proti smogu.

Jak je to s elektrickým vytápěním pro vaši firmu?

Jak víte, elektřina není levná. Solární energie, kterou lze využít k výrobě elektřiny, je levná nebo dokonce zdarma. K tomu slouží fotovoltaické zařízení, jehož hlavními prvky jsou (obvykle namontované na střeše budovy) fotovoltaické panely. Jejich instalací se můžeme stát vlastními výrobci elektřiny. Fotovoltaická instalace mění volnou sluneční energii na elektřinu, kterou lze využít k napájení všech spotřebičů v budově, včetně topných zařízení. Fotovoltaika má jednu nevýhodu – je stále poměrně drahá, ale je třeba si uvědomit, že pokud se rozhodnete pro instalaci fotovoltaického systému, můžete využít dotací na jeho nákup a instalaci.

MŮŽEME VÁM POMOCI?

Máte nějaké dotazy?

Vyplňte formulář nebo nám zavolejte.

Pro odeslání zprávy prosím, vyplňte všechny vyznačené pole.
Vaša objednávka bola úspešne odoslaná. Ďakujeme.
Jméno a příjmení
Telefonní číslo *
E-mail *
PSČ
Povězte nám, jak vám můžeme pomoci
Full Close

Vyberte si předmět:

Zobraziť ostatné článkyZpět na novinkyPřečíst 6 zásad bezpečnosti:Přejít na článek